wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-04-03| Geodezja, Firma

Europejska Organizacja Geodetów obradowała w Sofii

W dniach 22-23 marca w Sofii (Bułgaria) odbyło się Walne Zgromadzenie Europejskiej Organizacji Geodetów (CLGE). Polską Geodezję Komercyjną, będącą członkiem CLGE, reprezentował Florian Romanowski, prezes OPEGIEKA Elbląg.


Europejska Organizacja Geodetów obradowała w Sofii <br />
Florian Romanowski (pierwszy z prawej) podczas Walnego Zgromadzenia CLGE
Florian Romanowski (pierwszy z prawej) podczas Walnego Zgromadzenia CLGE

Walne Zgromadzenie CLGE poprzedziło seminarium w Narodowym Muzeum Ziemi i Człowieka w Sofii – „Wyzwania w zawodzie geodety – wizja rok 2030” (21 marca). Spotkanie otworzyła Violeta Koritarova (szefowa Bułgarskiej Agencji Geodezji, Kartografii i Katastru) oraz Maurice Barbieri (prezydent CLGE). Najważniejsze przedstawione referaty to: „Prezentacja Bułgarskiej Agencji Katastru – wizja 2030” oraz „Wizja 2030 – wyzwanie dla geodetów” (referat zaprezentował Thomas Jacubeit, wiceprezydent CLGE).

Zwieńczeniem seminarium była prezentacja „Geodeta roku 2019 – Loránd Eötvös”. Loránd Eötvös (1848-1919) to węgierski matematyk, geofizyk, specjalista od grawimetrii, polityk, wieloletni prezes Węgierskiej Akademii Nauk. Był trzykrotnie nominowany do Nagrody Nobla. Zbudowane przez niego urządzenie „waga skrętna” posłużyła geofizykom do odnalezienia olbrzymich złóż ropy naftowej, m.in. w Teksasie i Arabii Saudyjskiej.

Dzień później Walne Zgromadzenie CLGE otworzył Maurice Barbieri. Następnie Valentin Yovev, bułgarski wiceminister rozwoju regionalnego i prac publicznych, przywitał delegatów z 28 krajów.
Pierwszą część obrad zdominowały sprawy proceduralne. Bośnia i Hercegowina oraz Czarnogóra uzyskały w głosowaniu status członka zwyczajnego CLGE, zaś Serbia z członka zwyczajnego obniżyła swój status na członka obserwatora.
Budżet za 2018 r. zamknął się w kwocie 133 tys. euro, zaś planowany na 2019 r. wynosi 132 tys. euro. Najważniejsze przychody CLGE to składki członków (65 tys. euro) oraz wpłaty sponsorów (25 tys. euro).
György Domokos (Węgry) i Lisa Hambraeus (Szwecja), jako wewnętrzni audytorzy CLGE, dokonali oceny merytorycznej oraz finansowej działalności Zarządu CLGE za 2018 r. i zarekomendowali Walnemu Zgromadzeniu udzielenie absolutorium Zarządowi i przyjęcie budżetu.

Podczas zgromadzenia w Sofii odbyły się także warsztaty poświęcone wypracowaniu nowej wizji funkcjonowania CLGE. Najważniejsze tematy to:
• transparentność działania, w tym finansowego,
• współpraca z komisjami Unii Europejskiej w celu promowania zawodu geodety,
• współpraca ze światowymi i europejskimi organizacjami działającymi w polu zainteresowania CLGE (np. FiG, Bank Światowy, Eurogeographics).
Miłym akcentem wieńczącym spotkanie było podpisanie „Zasad Profesjonalnych Kwalifikacji dla Geodetów Katastralnych” przez delegację Bułgarii, Północnej Macedonii i Albanii.
Na stronie www.clge.eu w zakładce „March 2019, 22-23 CLGE General Assembly in Sofia” można znaleźć wiele dokumentów oraz prezentacji, które były przedmiotem Walnego Zgromadzenia w Sofii.

Rutynowe Walne Zgromadzenia CLGE odbywają się dwa razy w ciągu roku, zaś w międzyczasie odbywają się posiedzenia Zarządu CLGE w różnych miejscach w Europie. Z reguły wiążą się one z różnymi spotkaniami krajowymi (np. z okazji 100-lecie SGP w styczniu 2019 r. w Warszawie). Praca codzienna możliwa jest przede wszystkim dzięki łączności internetowej.
Zarząd jest zaangażowany w następujące przedsięwzięcia mające charakter ciągły:
• DPKB – Dynamiczna Profesjonalna Baza Wiedzy,
• CPQPS – Zasady Profesjonalnych Kwalifikacji dla geodetów-rzeczoznawców,
• IPMS oraz ILMS – Koalicja ds. Standaryzacji Pomiarów Rzeczoznawców Majątkowych oraz Geodetów Katastralnych.
Sztandarowym projektem jest budowa (zlecona profesjonalnej firmie) nowej strony internetowej CLGE, która oprócz oczywistej treści informacyjnej będzie również narzędziem komunikacyjnym, łącznie z wideokonferencjami.

Źródło: PGK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
studjent Drogi ~stjudencie! Jakiej to uczelni jesteś stjudentrm? Zapewne jakiejś gjupkowatej. Jeśli nie, to być może znalazłeś sie tam przypadkowo. Przemyśl również starożytne porzekadło: biednyś boś głupi, a głupi boś biedny. Wyciągnij wnioski.
odpowiedz zgłoś
Co to jest za klub? Praca codzienna możliwa jest przede wszystkim dzięki łączności internetowej... Napiszę więcej. Dzięki internetowi możemy się dowiedzieć, że ktoś, gdzieś, kiedyś i z kimś się spotyka. Wyzwania w zawodzie geodety ? wizja rok 2030 brzmi groteskowo. Mamy 2019 i chyba jest nie za ciekawie w zawodzie a dziadki wymyślają co będzie w 2030. Komediancko, ale Sofia słynie z dobrych ciasteczek.
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja Uzupełniającej Mapy Polski
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS