Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-10-16| Teledetekcja, Imprezy

Spotkanie szefów POLSA i NASA podczas IAC 2018

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) dr hab. Grzegorz Brona oraz administrator Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) USA Jim Bridenstine rozmawiali podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC) w Bremie (1-5 października) o rozwinięciu polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie działalności kosmicznej.


Spotkanie szefów POLSA i NASA podczas IAC 2018
Obszary współpracy bilateralnej Polski i USA związanej z eksploracją kosmosu obejmować mogą m.in. kooperację instytucji naukowych i uczelni prowadzących w obu krajach badania z zakresu technologii kosmicznych, rozwój wspólnych projektów na rzecz misji kosmicznych oraz wykorzystanie przez stronę polską amerykańskich doświadczeń w dziedzinie prawodawstwa kosmicznego i wsparcia państwa dla prywatnej działalności kosmicznej.

Okazją do rozmów było przyjęcie zorganizowane przez szefa NASA dla dyrektorów narodowych agencji kosmicznych 30 września br. oraz oficjalne ich spotkanie poświęcone eksploracji Księżyca, które odbyło się 2 października br.

– Spotkanie w Jimem Bridenstinem w Bremie przyniosło kolejny etap rozmów na temat polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie kosmosu. Z satysfakcją przedstawiłem szefowi NASA wkład polskich podmiotów w amerykańskie misje kosmiczne: InSight, Curiosity, IMAP. To istotny dorobek, a naszym celem jest dalsze zwiększenie zaangażowania krajowych przedsiębiorstw i instytutów naukowo-badawczych w amerykańskie projekty kosmiczne – powiedział dr hab. Grzegorz Brona, prezes POLSA. – Długo rozmawialiśmy też na temat możliwego udziału Polski w planowanej bazie okołoksiężycowej Lunar, której budowa ma się wkrótce rozpocząć – dodał.

Rozwój współpracy międzynarodowej POLSA

Udział w Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym był również okazją do spotkań prezesa POLSA z szefami izraelskiej, rumuńskiej, meksykańskiej, włoskiej, brytyjskiej, francuskiej i niemieckiej agencji kosmicznej.
Rozmowy te dotyczyły m.in. możliwości współpracy w projektach monitorowania pogody kosmicznej i transportu wodnego z wykorzystaniem danych satelitarnych w ramach programu Horyzont 2020, planów dołączenia Polski w 2019 r. do europejskiego konsorcjum zarządzającego Strategicznym Klastrem Badawczym w obszarze robotyki kosmicznej PERASPERA (Plan European Roadmap and Activities for Space Exploitation of Robotics and Autonomy), zaangażowania zagranicznych partnerów w rozwój w Polsce systemów satelitarnych do obserwacji Ziemi oraz międzynarodowej współpracy badawczo-naukowej. Podczas spotkań ustalono terminy zaplanowanej na 2018 r. misji gospodarczej polskich firm i jednostek naukowych sektora kosmicznego do Rumunii (ROSA) i zorganizowania telemostu dla krajowych podmiotów z przedstawicielami izraelskiego przemysłu kosmicznego, rozmawiano też na temat możliwości organizacji przyszłych misji polskiej branży kosmicznej do Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Przedstawiciele sektora kosmicznego poszczególnych państw


POLSA członkiem Międzynarodowej Federacji Astronatutycznej

W trakcie kongresu w Bremie Polska Agencja Kosmiczna została przyjęta do Międzynarodowej Federacji Astronautycznej (IAF), organizatora corocznego Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego. IAF jest organizacją pozarządową skupiającą kilkuset członków – instytucji narodowych zainteresowanych technikami kosmicznymi i rakietowymi, w tym wszystkie najważniejsze światowe agencje kosmiczne. Członkostwo w IAF zapewnia dostęp do dokumentów i merytorycznych opracowań przygotowywanych przez federację oraz umożliwia udział w pracach organów organizacji.

Polskie stoisko na IAC

Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego Polska Agencja Kosmiczna, Agencja Rozwoju Przemysłu i Związek Pracodawców Sektora Komicznego po raz pierwszy zorganizowały stoisko polskiego sektora kosmicznego. Jego celem było promowanie osiągnięć i możliwości krajowego przemysłu kosmicznego oraz prezentowanie kompetencji i oferty poszczególnych firm i jednostek naukowo-badawczych. Skorzystało z niego ponad 20 polskich podmiotów, takich jak m.in.: Instytut Lotnictwa, SpaceForest, Scanway, Astronika, ITTI, Jakusz SpaceTech, Space Garden, Blue Dot Solutions, InPhoTech, Sener, GMV Innovating Solutions, SYDERAL Polska, KP Labs, Kell ideas, 6ROADS.

W oficjalnym otwarciu stoiska, które miało miejsce 1 października br. wziął udział m.in. Robert Nowicki, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii i przewodniczący Polskiej Delegacji do ESA. Polskie stoisko odwiedziła też Elżbieta Bieńkowska, komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Unii Europejskiej.


Spotkanie z Elżbietą Bieńkowską, komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług UE


O Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym

Międzynarodowy Kongres Astronautyczny jest najważniejszą międzynarodową imprezą branży kosmicznej przyciągającą decydentów ze światowego sektora kosmicznego, w tym liczne grono przedsiębiorców, instytutów naukowo-badawczych oraz przedstawicieli agencji rządowych, związków pracodawców i innych instytucji działających w tym sektorze. Kongres odbywa się nieprzerwanie od 1950 roku. Program IAC – zorganizowanego w 2018 r. pierwszy raz od kilku lat w Europie – obejmował wystawę podmiotów sektora kosmicznego oraz konferencję naukową, na którą złożyło się kilkadziesiąt wykładów i paneli dyskusyjnych dotyczących różnych aspektów eksploracji kosmosu.

W wydarzeniu odbywającym się pod hasłem „Międzynarodowy Kongres Astronautyczny 2018 – Angażując Wszystkich” („IAC 2018 – involving everyone”), wzięło udział ponad 100 wystawców z całego świata i około 6000 uczestników. Organizatorami tegorocznego kongresu byli: The International Astronautical Federation (IAF) we współpracy z Center of Applied Space Technology and Microgravity (ZARM), The International Academy of Astronautics (IAA), The International Institute of Space Law (IISL) oraz Space Generation Advisory Council (SGAC).

Źródło: POLSA


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS