wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
GEOIDA na spotkaniu IGSM w Newcastle
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2018-10-12| Teledetekcja

Sentinel-1 na tropie plamy oleju

W wyniku kolizji dwóch statków transportowych 7 października u wybrzeży Korsyki z jednego z nich wyciekły do Morza Tyrreńskiego spore ilości oleju. Dzięki europejskim satelitom radarowym Sentinel-1 skutki tego wypadku mogą być na bieżąco monitorowane.


Sentinel-1 na tropie plamy oleju <br />
Contains modified Copernicus Sentinel data (2018), processed by ESA,  CC BY-SA 3.0 IGO
Contains modified Copernicus Sentinel data (2018), processed by ESA, CC BY-SA 3.0 IGO

Jak informuje Europejska Agencja Kosmiczna, pierwsze zobrazowanie radarowe Sentinel-1 pozyskał już 8 października o 7:28 czasu lokalnego. Widać na nim, że plama oleju ma długość około 35 kilometrów, przy czym następnego dnia wydłużyła się już do 60 km.

Monitorowanie zanieczyszczenia oceanów to jedno z kluczowych zadań postawionych przed misją satelitów Sentinel-1. Dane z aparatów radarowych świetnie nadają się do tego celu z dwóch względów. Po pierwsze, powierzchnia wody pokryta olejem inaczej odbija fale radarowe, co jest dobrze widoczne na zobrazowaniu. Po drugie, zobrazowania radarowe mogą być pozyskiwane niezależnie od pory dnia czy stopnia zachmurzenia.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt