wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2018-10-11| Geodezja, Firma, Prawo

OZZG na spotkaniu Rady Przedsiębiorców

Wczoraj (10 października) odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Przedsiębiorców działającej przy rzeczniku małych i średnich przedsiębiorców. Branżę geodezyjną reprezentował na spotkaniu Jacek Panchyrz z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Geodetów (OZZG).


OZZG na spotkaniu Rady Przedsiębiorców

Przypomnijmy, że powołanie rzecznika MSP przewiduje obowiązująca od 30 kwietnia tzw. Konstytucja dla Biznesu – pakiet ustaw reformujących prawo gospodarcze. Funkcję tę od czerwca pełni Adam Abramowicz. Zadaniem rzecznika jest m.in. ochrona praw przedsiębiorców z sektora MŚP, w tym: opiniowanie aktów prawnych, występowanie z wnioskami o zmianę przepisów czy o wydawanie ich objaśnień, a także występowanie do Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego z wnioskiem o rozstrzygnięcie rozbieżności w wykładni przepisów.

Jak relacjonuje Jacek Panchyrz, na pierwszym posiedzeniu omawiane były problemy dotyczące małych i średnich firm oraz tworzenia nowych aktów prawnych mających wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Nie były natomiast poruszane kwestie bezpośrednio dotyczące branży geodezyjnej. Ustalona wcześniej agenda posiedzenia nie pozwoliła też na zabranie głosu przez przedstawiciela OZZG. Jacek Panchyrz zapowiada jednak podjęcie działań, by na następnym spotkaniu Rada pochyliła się również nad problemami geodezji. „Minister Mariusz Haładyj, współtwórca Konstytucji dla Biznesu, zadeklarował chęć przyjmowania postulatów przez Biuro Rzecznika. Korzystając z tej okazji chcemy pokazać, jak Konstytucja dla Biznesu działa, a właściwie nie działa w geodezji” – mówi Geoforum.pl przedstawiciel OZZG.

Przypomnijmy, że Konstytucja dla Biznesu wprowadziła nowe fundamentalne zasady regulujące kontakty przedsiębiorców z urzędami. Chodzi tu w szczególności o: domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, zasadę przyjaznej interpretacji przepisów oraz kluczową zasadę „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”. Regulacje te początkowo dały wykonawcom prac geodezyjnych nadzieję na wzmocnienie swojej pozycji w kontaktach ze starostwami, a także szansę na wyeliminowanie lub choćby ograniczenie stosowania tzw. prawa powiatowego. Na razie większość przedsiębiorców z branży jest jednak zgodna, że nadzieje te okazały się płonne.

Na facebookowym profilu Biura Rzecznika MŚP dostępny jest zapis wideo posiedzenia Rady.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt