Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-06-24| Geodezja

Szukamy najlepszych

Według Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych prowadzonego przez ministra edukacji narodowej szkół kształcących w zawodzie technik geodeta jest w kraju ponad 300! Jednak z tego rejestru nie usuwa się placówek zlikwidowanych. Aktualne dane, które uzyskaliśmy bezpośrednio z resortu – o czym w czerwcowym wydaniu GEODETY pisze Anna Wardziak – mówią o 178 funkcjonujących tego typu szkołach, wśród których 141 jest pub­licznych (w tym 8 policealnych) i 37 niepub­licznych (w tym 2 technika).


Szukamy najlepszych
W tegorocznym przeglądzie szkół postanowiliśmy wyróżnić najlepszych, opierając się na wynikach egzaminów zawodowych i maturalnych pozyskanych z centralnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych (CKE i OKE) – kontynuuje autorka tekstu. Dodatkowo uwzględniliś­my osiągnięcia na olimpiadach wiedzy geodezyjnej i kartograficznej. Dane OKE za ubiegły rok wskazują, że szkół kształcących w zawodzie technik geodeta, których uczniowie przystąpili do obu etapów egzaminów zewnętrznych (maturalnych oraz zawodowych starego i nowego typu) jest 145, przy czym 110 to 4-letnie technika, a 35 to 2-letnie szkoły policealne.

„Stary” egzamin zawodowy. Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe (w skrócie: zawodowy) to zewnętrzny egzamin państwowy przeprowadzany w Polsce od 2006 r. wśród absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. „Stary” egzamin zawodowy mogą zdawać ci, którzy rozpoczęli naukę przed 1 wrześ­nia 2012 r. Odbywa się on w dwóch etapach – pisemnym oraz praktycznym i będzie przeprowadzany do roku szkolnego 2016/17.

Etap pisemny podzielony jest na dwie części. Pierwsza obejmuje 50 zadań zamkniętych wielokrotnego wyboru sprawdzających wiadomoś­ci i umiejętności właściwe dla kwalifikacji w danym zawodzie (żeby zdać, wystarczy zdobyć 50% punktów). Na drugą składa się 20 zadań sprawdzających wiadomoś­ci i umiejętności związane z zatrudnieniem i działalnoś­cią gospodarczą (minimum to 30% punktów możliwych do uzyskania).

Etap praktyczny obejmuje wykonanie wylosowanego zadania sprawdzającego praktyczne umiejętnoś­ci z zakresu kwalifikacji w danym zawodzie (minimum do zaliczenia to 75% punktów możliwych do uzyskania). Po zdaniu obu etapów otrzymuje się dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

W czerwcu 2013 r. do obu etapów „starego” egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe dla zawodu technik geodeta przystąpiło 1719 osób (łącznie szkoły policealne i technika), dyplom otrzymało 1311, co stanowi 76,27% absolwentów. W szkołach policealnych osiąg­nięto zdawalność na poziomie 83,14%, a w technikach – 75,03%.
Rok później (w czerwcu 2014 r.) do obu etapów egzaminu przystąpiło 1736 osób, dyplom otrzymały 1203, co stanowi 69,32% absolwentów. Tym razem byli to już wyłącznie absolwenci techników. Choć żadna ze szkół nie osiągnęła 100-procentowej zdawalnoś­ci, to kilka z nich było bardzo blisko...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

W czerwcowym wydaniu GEODETY ponadto m.in.:
• Rozmawiamy ze zwycięzcą tegorocznej Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej Krzysztofem Staschem
• 6 kroków do katastru: czy w nowej perspektywie finansowej uda się doprowadzić do ładu EGiB

• Potencjał ortofotomapy w pomiarach budynków
• W cyklu „Poczet Profesorów PW” wywiad z prof. Aleksandrem Brzezińskim, specjalistą ds. teorii ruchu obrotowego Ziemi
• Nieruchomościowiec to brzmi dumnie – Bogdan Grzechnik podpowiada, jak być: geodetą, rzeczoznawcą majątkowym, zarządcą nieruchomości, pośrednikiem i doradcą dla właścicieli nieruchomości
Wątpliwości na tle wydzielenia działek pod drogi – przypadki z praktyki sądowej opisuje sędzia Magdalena Durzyńska
• Przypadki chodzą po ludziach, czyli czy warto ubezpieczyć firmę geodezyjną
• Czy mierniczy górniczy podzieli nieruchomość?
+ Kupon rabatowy na zakup książek, sprzętu i oprogramowania geodezyjnego oraz zdjęć lotniczych (sponsorzy: Geomax, Geopryzmat, Geo-System, MGGP Aero)

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS