wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-04-30| Geodezja

Z życia regionów: korupcja na A1

16 osób odpowie wkrótce przed sądem za korupcję przy budowie jednego z odcinków autostrady A1 – informuje Polska Agencja Prasowa. W sprawę zamieszani są również przedsiębiorcy geodezyjni.


Z życia regionów: korupcja na A1 <br />
fot. Wikipedia/Gęsior
fot. Wikipedia/Gęsior

Według ustaleń śledczych z komendy wojewódzkiej w Katowicach do korupcji dochodziło w latach 2008-09 podczas budowy odcinka A1 Świerklany – Gorzyczki. Przedstawiciele głównego wykonawcy (wówczas była to firma Alpine Bau) mieli przyjmować od podwykonawców łapówki za zlecanie im prac – czasem były to pieniądze, innym razem wartościowe przedmioty. Według informacji PAP w ten sposób zlecano m.in. prace geodezyjno-kartograficzne. W postępowaniu postawiono 149 zarzutów – zarówno przedstawicielom głównego wykonawcy, jak i podwykonawcom. Łączna skala wykrytej korupcji szacowana jest na kilkaset tysięcy złotych.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
! Wynika z tego że to geodeta ma budowlańców w kieszeni!
odpowiedz zgłoś
te 2 procent bierze się z tego, że na większych inwestycjach podwykonawcy w umowach mają wpisane takie "frycowe" na geodezję, nawet, jeśli zatrudniają własnych geodetów. Nie ma to od dawna związku z tym, ile faktycznie dostaje główny wykonawca prac geodezyjnych dla generalnego wykonawcy. Może razem z dokumentacją do projektu uzbierałoby się z 1%, bo zwykle obsługa budowy jest razem z inwentaryzacją powykonawczą, co oczywiste. Natomiast każde przekazywanie sobie pieniędzy pod stołem, bez odprowadzenia haraczu w formie podatku dla państwa, jest korupcją. Znacznie silniej ściganą przez urzędników, niż ta, w której to urzędnik bierze pieniądze bezpośrednio za załatwienie sprawy albo pobiera tylko prowizję od kolegi przedsiębiorcy za skierowanie petenta.
 2 
odpowiedz zgłoś
@geodeta To nie żart ani prowokacja. Na szczęście nieszczęście jestem pracownikiem, a nie właścicielem. Na budowie takie kombinacje alpejskie odchodzą, że czasem ciężko stwierdzić czy to już czy jeszcze nie korupcja... Etyka etyką, a "dzieciom jeść za coś trzeba dać". I nic z tym nie zrobimy, bo z góry przykład idzie. W Polsce jest źle, każdy o tym wie, niewielu cokolwiek z tym robi. Za stan z płatnościami, cenami i podejściem do geodezji w budownictwie ponoszą odpowiedzialność sami geodeci - sami siebie nie szanujemy to czemu inni mieliby to robić ?
 2 
odpowiedz zgłoś
Etyka? W państwie istniejącym teoretycznie? Gdzie ...kamieni kupa ?...
 5 
odpowiedz zgłoś
NIE A etyka w zawodzie ? Mam nadzieje, że poniższe komentarze to żart i prowokacja !
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
korupcja Przeciez to normalna sprawa na kazdej wiekszej budowie, nie wiem skad to zamieszanie?
 5 
odpowiedz zgłoś
norma jeśli powiedzmy w danej firmie budowlanej pracownik-kierownik ma wpływ na dobranie sobie do współpracy geodety to normalne ze wyciąga łapę po szmal, kurtyzany, wczasy i obiadki.Głupi są ci co dają ale lepiej się podzielić niż przymierać głodem...
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
korupcja hmm a tak z drugiej strony to firma prywatna brała korzyści od innych podmiotów prywatnych czy to do końca jest korupcja, oczywiście w wymiarze samej organizacji alpine bau to tak jeśli np. w ten sposób zlecenia brali gości wykonawcy, ale w prawnym kontekście mam wątpliwości...
 1 
odpowiedz zgłoś
hmm, jeżeli wykryli kilkaset tysięcy złotych to ile pieniędzy przeciekło między palcami, o których nie wiedzą albo nie mają dostatecznych dowodów....
 6 
odpowiedz zgłoś
9 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS