wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-10-03| Geodezja

O jakości danych przestrzennych na zebraniu Komisji Geoinformatyki

W najbliższą środę (8 października) w Małej Auli gmachu Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie odbędzie się posiedzenie Komisji Geoinformatyki PAU. Jednym z punktów zebrania będzie referat dr hab. Beaty Hejmanowskiej „Model koncepcyjny jakości danych przestrzennych oraz wykorzystanie rozkładu Laplace'a do szacowania niepewności”.


O jakości danych przestrzennych na zebraniu Komisji Geoinformatyki <br />
fot. Wikipedia/Pawel Swiegoda
fot. Wikipedia/Pawel Swiegoda
Referat dotyczy modelu koncepcyjnego jakości danych przestrzennych, którego systematykę można by zaproponować następująco:
1. Jeśli warunki pomiaru i obiekt są możliwe do poznania i idealnie opisane to stosujemy pojęcie błąd.
2. Jeśli warunki pomiaru i obiekt są dobrze określone, ale nie wiemy, czy jest to sytuacja idealna moglibyśmy używać pojęcia niepewności.
3. W przypadku gdy obiekt i/lub warunki pomiaru nie są wystarczająco zde?niowane, mamy do czynienia z nieokreślonością, w przypadku której stosuje się zwykle analizę z wykorzystaniem zbiorów rozmytych. Jako parametr jakości danych można by przyjąć szerokość przedziału wyostrzania.
4. Ostatnim przypadkiem jest sytuacja, w której obiekt i/lub warunki pomiaru są niejednoznacznie zde?niowane. Nie oznacza to, że takie dane są całkowicie bezużyteczne, a jedynie tyle, że nie znamy parametrów opisujących ich jakość i taka informacja powinna być zamieszczona jako metadane.

W referacie skoncentrowano się na dwóch pierwszych, „mierzalnych” przypadkach, czyli na sytuacji idealnej, kiedy jakość danych możemy określić pojęciem błąd oraz kiedy pomiar wykonywany jest w warunkach naturalnych i mamy do czynienia z niepewnością. W obu przypadkach, jako parametr charakteryzujący jakość danych przyjmuje się zwykle odchylenie standardowe błędu/niepewności. Zakłada się przy tym, że rozkład błędów/niepewności ma charakter rozkładu normalnego. W referacie poddano pod dyskusję zasadność takiego założenia, przeanalizowano publikowaną w literaturze tzw. metodę odporną i jednocześnie zaproponowano parametry rozkładu Laplace’a na potrzeby określania niepewności danych charakteryzujących się wąskimi histogramami odchyłek od wartości referencyjnych. W prezentacji przeprowadzono dyskusję sposobów określania jakości danych na podstawie dwóch typów danych przestrzennych: wektorowych obiektów powierzchniowych i NMT w postaci regularnej siatki.

Posiedzenie komisji rozpocznie się o godzinie 13.30.

Źródło: WGGiIŚ AGH


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS