Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-10-03| Geodezja

O jakości danych przestrzennych na zebraniu Komisji Geoinformatyki

W najbliższą środę (8 października) w Małej Auli gmachu Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie odbędzie się posiedzenie Komisji Geoinformatyki PAU. Jednym z punktów zebrania będzie referat dr hab. Beaty Hejmanowskiej „Model koncepcyjny jakości danych przestrzennych oraz wykorzystanie rozkładu Laplace'a do szacowania niepewności”.


O jakości danych przestrzennych na zebraniu Komisji Geoinformatyki <br />
fot. Wikipedia/Pawel Swiegoda
fot. Wikipedia/Pawel Swiegoda
Referat dotyczy modelu koncepcyjnego jakości danych przestrzennych, którego systematykę można by zaproponować następująco:
1. Jeśli warunki pomiaru i obiekt są możliwe do poznania i idealnie opisane to stosujemy pojęcie błąd.
2. Jeśli warunki pomiaru i obiekt są dobrze określone, ale nie wiemy, czy jest to sytuacja idealna moglibyśmy używać pojęcia niepewności.
3. W przypadku gdy obiekt i/lub warunki pomiaru nie są wystarczająco zde?niowane, mamy do czynienia z nieokreślonością, w przypadku której stosuje się zwykle analizę z wykorzystaniem zbiorów rozmytych. Jako parametr jakości danych można by przyjąć szerokość przedziału wyostrzania.
4. Ostatnim przypadkiem jest sytuacja, w której obiekt i/lub warunki pomiaru są niejednoznacznie zde?niowane. Nie oznacza to, że takie dane są całkowicie bezużyteczne, a jedynie tyle, że nie znamy parametrów opisujących ich jakość i taka informacja powinna być zamieszczona jako metadane.

W referacie skoncentrowano się na dwóch pierwszych, „mierzalnych” przypadkach, czyli na sytuacji idealnej, kiedy jakość danych możemy określić pojęciem błąd oraz kiedy pomiar wykonywany jest w warunkach naturalnych i mamy do czynienia z niepewnością. W obu przypadkach, jako parametr charakteryzujący jakość danych przyjmuje się zwykle odchylenie standardowe błędu/niepewności. Zakłada się przy tym, że rozkład błędów/niepewności ma charakter rozkładu normalnego. W referacie poddano pod dyskusję zasadność takiego założenia, przeanalizowano publikowaną w literaturze tzw. metodę odporną i jednocześnie zaproponowano parametry rozkładu Laplace’a na potrzeby określania niepewności danych charakteryzujących się wąskimi histogramami odchyłek od wartości referencyjnych. W prezentacji przeprowadzono dyskusję sposobów określania jakości danych na podstawie dwóch typów danych przestrzennych: wektorowych obiektów powierzchniowych i NMT w postaci regularnej siatki.

Posiedzenie komisji rozpocznie się o godzinie 13.30.

Źródło: WGGiIŚ AGH


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS