Książki
GEOINFOLOGIA
(383)
cena: 45.00 zł
KATEGORIE: |geodezja
Autor: Władysław Baka
Opis szczegółowy: Zamierzeniem publikacji jest uporządkowanie wzajemnych relacji między zawodami: miernictwa geodezyjnego (GEO), pracownika w organach administracji geodezyjnej (INFO) oraz pracownika wyższych uczelni i geodezyjnych szkół zawodowych (LOGIA), poprzez identyfikację stref wzajemnego oddziaływania i związanych z tym problemów. Pozwoli to na zrównoważenie i podniesienie sprawności działania systemu (tytułowej GEOINFOLOGII obejmującej wspomniane trzy zawody) dla celów utylitarnych i planistycznych państwa i społeczeństwa polskiego.
„Książka o oryginalnym, niespotykanym dotąd w polskim piśmiennictwie technicznym, tytule: »Geoinfologia«, z podtytułem: »Jako techniczny system przygotowania intelektualnego, tworzenia i celowości geoinformacji, działający w dziedzinie geodezji i kartografii« jest opracowaniem zasługującym ze wszech miar na uznanie Czytelnika, interesującego się nie tylko zagadnieniami geodezji i kartografii, lecz także zagadnieniami pokrewnymi bądź nawet pobocznymi. Książka łączy bowiem i wykorzystuje w sposób umiejętny różne wątki, co nadaje jej widoczny na pierwszy rzut oka koloryt twórczy. Można tu wymienić geodezję i kartografię, geodezję zintegrowaną czy geomatykę. Znajdują tu też poczesne miejsce zagadnienia z takich dziedzin, jak: socjologia wiedzy, prakseologia, prawo, psychologia, a także filozofia. By wykorzystać i łączyć problemy o różnym charakterze ze wspomnianych dziedzin konieczna jest znacząca wiedza. Autor taką wiedzę posiadł w szerokim zakresie” – napisał o książce prof. Ryszard Hycner, emerytowany nauczyciel akademicki WGGiIŚ AGH.
Autorem publikacji jest Władysław Baka – geodeta z 60-letnim stażem, działacz społeczny i publicysta, członek Geodezyjnej Izby Gospodarczej, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Firm Geodezyjnych Ziemi Andrychowskiej.
Wydanie: I Wydawca: Wydawnictwo Marek Derewiecki Miejsce i rok wydania: Kęty 2020 Oprawa: Twarda Liczba stron: 138 ISBN: 978-83-66315-27-3
SPIS TREŚCI
1. Dlaczego ta książka? 2. Wprowadzenie 3. Historia i współczesność systemu 4. Prakseologiczne aspekty w działalności systemu 5. O systemach w świetle różnych dziedzin naukowych 6. Socjologiczne aspekty środowisk zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii 6.1. Istniejąca sytuacja branży 6.2. Układ sił poszczególnych zawodowych grup społecznych 6.3. Społeczny status geodety w wykonywaniu swojego zawodu 6.4. Zakończenie rozdziału 7. W kwestii ogólników i pisania prawa 8. Definicje w systemach informacji przestrzennej 9. Cele systemu 10. Struktura systemu geoinfologii 10.1. Wprowadzenie do struktury systemu 10.2. Założenia ogólne 10.3. Założenia szczegółowe czyli czego oczekujemy po jego ustanowieniu 10.4. Struktura logiczna systemu w ujęciu macierzowym 11. O zawodzie 11.1. Zawody w geodezji i kartografii 11.2. Właściwości i cechy zawodu mierniczego 11.3. Geodeta w doktrynie funkcjonowania systemu geoinformacyjnego 12. Samorząd zawodowy miernictwa geodezyjnego 12.1. Historia starań środowisk mierniczych – podstawy naukowe samorządu stanowo-zawodowego w świetle Etyki szczegółowej 12.2. Podstawy prawne 13. Przesłanki do opracowania ustawy o wykonywaniu zawodu geodety – mierniczego przysięgłego RP 13.1. Aspekt prawny zawodu zaufania publicznego 13.2. Ważne powody powołania ustawy-w dzisiejszym stanie systemu 13.3. Ważne powody powołania ustawy jako oczekiwane skutki po jej wydaniu 13.4. Struktura ustawy o wykonywaniu zawodu geodety – mierniczego przysięgłego RP 14. Zakończenie 15. Literatura
Indeks nazwisk Wykaz skrótów Opinia o książce
|