wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Zastosowania

- «« « część 3 z 3


Systemy geomarketingowe
Zastosowania GIS w marketingu stają się dzisiaj standardem i często są głównym motorem rozwoju GIS w przedsiębiorstwach. Nowoczesne korporacje wydają obecnie znaczne kwoty na budowę zaawansowanych systemów umożliwiających podniesienie efektywności działań marketingowych, wspomaganie sprzedaży produktów, planowanie sieci dystrybucji, lokalizacji inwestycji, oddziałów firm itp. Tego typu systemy budowane są w wielu firmach w Polsce, jak chociażby w Telekomunikacji Polskiej S.A.

Systemy logistyczne
Systemy logistyczne wspierają informatycznie działania firm spedycyjnych, kurierskich, logistycznych itp. Pomagają w sprawnej i optymalnej dystrybucji towarów i zarządzaniu przewozami. Istotnym ich elementem jest wykorzystanie informacji geograficznej i funkcji GIS m.in. do układania planu przewozów (rozwiązanie słynnego „dylematu komiwojażera”), monitorowania lokalizacji przesyłek, optymalizacji załadunków czy rozliczania kosztów przewozu. Z tego typu systemów korzysta większość dużych firm transportowych i logistycznych w Polsce.

Systemy monitoringu osób i pojazdów
Systemy monitoringu osób i pojazdów wykorzystują komponent GIS jako jeden z głównych modułów. Systemy te, obecnie dość powszechnie stosowane przez firmy transportowe, ale również osoby prywatne (właścicieli droższych samochodów) informują użytkownika m.in. o:
-aktualnej i historycznej pozycji pojazdu,
-przebytej drodze, postojach, tankowaniach,
-czasie pracy kierowcy,
-zużytym paliwie, obrotach silnika,
-stanie wybranych podzespołów pojazdu.
Przykładami tego typu dostępnych rozwiązań i usług w Polsce są: AutoControl firmy AutoGuard@Insurance, Predator firmy Keratronik, Finder, LoJack.

Zastosowania militarne GIS
Informacja geograficzna odgrywa kluczową rolę w działaniach militarnych. Komponenty GIS znajdują zastosowanie w systemach wspomagania dowodzenia (C2 – command and control), planowaniu konwojów, analizie celów i monitorowaniu lokalizacji nieprzyjaciela, logistyce i strategii, planowaniu rozmieszczenia posterunków i kryjówek, manewrach („gry wojenne”), operacjach poszukiwawczych i ratunkowych, systemach nawigowania pojazdami lądowymi, okrętami i samolotami, naprowadzaniu i sterowaniu pocisków, we wspomaganiu działań bezpośrednio na polu bitwy (wyposażenie żołnierzy). W niedalekiej przyszłości znajdą też zastosowanie jako standardowe wyposażenie żołnierza na polu bitwy. Obecnie w Wojsku Polskim tworzony jest „Geoserver” – rozwiązanie zapewniające nowoczesną dystrybucję informacji przestrzennej dla potrzeb militarnych.

Ochrona zdrowia
Systemy GIS znajdują zastosowanie w monitorowaniu rozprzestrzeniania się epidemii, analizach zagrożeń epidemiologicznych, prognozowaniu zagrożenia chorobami, analizach związanych z wpływem różnych lokalnych charakterystyk środowiska na poziom zdrowia, we wspomaganiu działania kas chorych i funduszy zdrowia (analiza rozmieszczenia placówek, analiza i optymalizacja dojazdu do specjalistów na danym terenie) itp.


Dr Dariusz Gotlib i dr Robert Olszewski są pracownikami Zakładu Kartografii Politechniki Warszawskiej

część 3 z 3
«« « 1 2 3


Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS