wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Zastosowania

- «« « część 2 z 3 » »»


System NATURA 2000
Zagadnienie ochrony przyrody jest istotne nie tylko ze względu na zachowania polskiego dziedzictwa narodowego, lecz także z punktu widzenia prawodawstwa europejskiego. Do podstawowych aktów prawnych Unii Europejskiej z dziedziny ochrony przyrody należą: tzw. Dyrektywa Siedliskowa Rady Europy w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory oraz tzw. Dyrektywa Ptasia o ochronie dziko żyjących ptaków. Pierwsza z nich zobowiązuje kraje członkowskie UE od utworzenia Europejskiej Sieci Ekologicznej NATURA 2000, która ma na celu „zachowaniu bioróżnorodności państw członkowskich poprzez ochronę siedlisk oraz gatunków fauny i flory na ich terytorium”. W ramach wdrażania wspomnianych dyrektyw opracowano w Polsce system informatyczny umożliwiający inwentaryzację obszarów włączonych do sieci NATURA 2000. System ten wykorzystuje narzędzia GIS i pozwala na zapoznanie się z lokalizacją poszczególnych siedlisk (http://natura2000.mos.gov.pl/natura2000/index.php).

gis

Miejskie, powiatowe i wojewódzkie systemy informacji geograficznej
Rozwój technologiczny ostatnich lat przyczynił się do wzrostu zainteresowania możliwościami e-technologii nie tylko przez firmy komercyjne, lecz również przez władze rządowe i samorządowe na szczeblu krajowym i lokalnym. Systemy informacji przestrzennej budowane w skali lokalnej (poszczególnych miast czy gmin) ułatwiają lokalnym władzom zarządzanie danymi przestrzennymi, a poprzez ich udostępnienie w sieci pozwalają na dostęp do geoinformacji szerokiemu gronu użytkowników. Wiele miast zdecydowało się na opracowanie systemów informacji przestrzennej i umieszczenie ich w intranecie lub internecie. Od strony informatycznej zadania te realizowane są głównie przez specjalistyczne firmy GIS-owe przy współpracy z ośrodkami dokumentacji geodezyjno-kartograficznej.
Równie istotne jest zarządzanie i analiza danych przestrzennych na szczeblu regionalnym. Wojewódzki portal internetowy wykorzystujący technologię GIS zapewnia władzom wspomaganie procesu decyzyjnego oraz ułatwia społeczeństwu dostęp do geoinformacji. Jest to praktyczny przykład realizacji idei społeczeństwa informacyjnego przy równoczesnej promocji regionu. Przykładami funkcjonujących obecnie urzędowych mapowych serwisów internetowych są „Wrota Małopolski” (http://www.wrotamalopolski.pl/) oraz „GIS Mazowsza” (http://www.gismazowsza.com.pl/)

gis

Systemy lokalizacyjne
Systemy lokalizacyjne określane mianem LBS (Location Based Services) umożliwiają podanie położenia dowolnego obiektu mobilnego i pokazanie go na mapie. Kluczową rolę w budowie systemów lokalizacyjnych odgrywa technologia GIS, umożliwiająca uzyskanie informacji o położeniu geograficznym konkretnego obiektu w przestrzeni przy wykorzystaniu właściwości sieci GSM. LBS może być wykorzystywana między innymi do ustalenia miejsca pobytu osoby dzwoniącej z telefonu komórkowego. Obecnie zakres wykorzystania usługi LBS dotyczy wielu dziedzin życia, począwszy od znalezienia restauracji w dowolnej miejscowości aż po wspomaganie służb ratowniczych. Jako przykłady tego typu rozwiązań dostępnych w Polsce wymienić można serwis lokalizacyjny firmy PTC Era „Śledzik” (http://www.heyah.pl/) oraz usługi „Co, Gdzie, Którędy?”, „Gdzie jest dziecko”, „Gdzie jesteście” dostarczane przez firmę Orange.

Nawigacja samochodowa
Systemy nawigacji samochodowej są jednym z najlepszych przykładów powszechnego zastosowania technologii GIS dla potrzeb zwykłych ludzi. Wykorzystując bazę danych przestrzennych oraz pomiar satelitarny GPS, systemy nawigacyjne umożliwiają precyzyjne określenie położenia pojazdu, pozwalają także na zaplanowanie optymalnej trasy dojazdu do wybranego obiektu. Przykładami rozwiązań tego typu dostępnych w Polsce są: TomTom, AutoMapa, NAVIGO, MapaMap.

gis

Komercyjne i publiczne serwisy informacyjne i portale internetowe
Powszechny dostęp do usług geoinformacyjnych sprawił, że praktycznie każdy użytkownik internetu może za pomocą prostej przeglądarki typu Opera, FireFox, Netscape czy Explorer skomunikować się z darmowym portalem geoinformacyjnym i uzyskać odpowiedź na interesujące go pytania, np.:

 • Gdzie zlokalizowana jest najbliższa poczta?
 • Jak daleko położone jest lotnisko?
 • Czy w promieniu 5 km znajduje się szpital?
 • Ile dwugwiazdkowych hoteli dostępnych jest w odwiedzanym mieście?
 • Jaka jest najkrótsza (ewentualnie najszybsza) droga do wybranej miejscowości?
 • Czy w zasięgu spaceru jest jakaś restauracja?

  Architektura informatyczna geoportali świadczących usługi geoinformacyjne tego typu bazuje na wspomnianej wcześniej strukturze n-warstwowej. Użytkownik globalnej sieci (tzw. klient systemu geoinformatycznego) łączy się za pośrednictwem sieci z jednostką centralną systemu – serwerem gromadzącym dane przestrzenne i świadczącym usługi ich przetwarzania. Uzyskana odpowiedź wysyłana jest zwrotnie do użytkownika.
  Serwisy internetowe bazujące na technologii GIS wspomagają wyszukiwanie ważnych lub interesujących obiektów, siedzib firm, instytucji czy też planowanie dojazdu itp. Niektóre z nich pokazują zdjęcia lotnicze całego globu wraz z wybranymi informacjami wektorowymi. Portale oparte na bazie danych geograficznych stają się ważnym elementem uzupełniającym lub ogniwem integrującym dla wielu usług dostępnych w sieci. Przykładem tego typu portalu może być internetowy serwis Panoramy Firm – www.pf.pl/portal. Serwis ten umożliwia zarówno znalezienie obiektów spełniających określone kryteria, jak i określenie najkrótszej drogi pomiędzy wskazanymi punktami. Inne przykładowe serwisy dostępne w Polsce to: www.pilot.pl, www.gdziejest.pl, www.trojmiasto.pl, www.neokart.pl

część 2 z 3
«« « 1 2 3 » »»


Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS