wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Usługi OGC dla opornych

- «« « część 2 z 2


Web Feature Service (WFS)

Choć WFS można uznać za drugą pod względem popularności usługę OGC, to nadal jest ona dość słabo rozpowszechniona. Implementacja dyrektywy INSPIRE bez wątpienia będzie jednak wpływać na szybką zmianę tego stanu rzeczy. W dużym skrócie usługa WFS pozwala na pobieranie danych w formacie GML (Geography Markup Language), który jest kolejnym istotnym standardem OGC. W przeciwieństwie do WMS klient otrzymuje więc nie obrazek, ale dane przestrzenne (najczęściej wektorowe) o obiektach geograficznych wraz z atrybutami. Standard WFS-T (Transactional) umożliwia ponadto zdalne tworzenie nowych obiektów, a także ich aktualizację oraz kasowanie. Korzystanie z usług WFS z reguły wygląda podobnie jak w przypadku WMS. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie aplikacje obsługujące WMS oferują także dostęp do serwerów WFS.

Ładowanie usługi WFS w programie Gaia


Web Coverage Service (WCS)

Trzecią istotną usługą do pobierania danych jest WCS, który przeznaczony jest przede wszystkim do ściągania tzw. pokryć macierzowych, a mówiąc prościej – rastrów. Standard ten jest przydatny np. do przesyłania numerycznych modeli terenu, zdjęć satelitarnych czy modeli różnych zjawisk. Oczywiście, dane rastrowe można przesyłać także za pośrednictwem serwerów WMS. Zaletą WCS jest jednak możliwość wykorzystania pobranych danych do różnego rodzaju analiz przestrzennych.

Na razie standard ten jest jednak mało popularny. Nie dość, że obsługuje go niewiele programów, to tylko nieliczne firmy i instytucje zdecydowały się na ten typ dystrybucji danych. Podobnie jak w przypadku WFS, ten stan rzeczy ma zmienić wdrażanie dyrektywy INSPIRE, a głównie usług pobierania. Ważnym bodźcem do szerszego wykorzystania WCS ma być ponadto opublikowanie specyfikacji tego standardu w wersji 2.0. Jak zapewnia OGC, wydanie to ma być szybsze, efektywniejsze i bardziej funkcjonalne.


Catalog Service for Web (CSW)

O ile wymienione wcześniej usługi odnosiły się do wymiany danych, tak standard CSW dotyczy metadanych. Definiuje on zasady tworzenia profili aplikacji niezbędnych do publikowania oraz dostępu do rozproszonych katalogów metadanych dla danych przestrzennych, usług i powiązanych z nimi informacji źródłowych.

Opracowanie
Jerzy Królikowski

część 2 z 2
«« « 1 2


Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS