Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-05-22 do 2024-05-24| konferencja

ul. Św. Idziego 2, Hotel im. Jana Pawła II, WROCŁAW

IV Akademia Kartografii i Geoinformatyki

organizator: SKP, PWr, PAU, UWr, UMCS, UMK, SGP

„Modelowanie czasoprzestrzenne” – pod takim hasłem w dniach 22–24 maja br. we Wrocławiu odbędzie się IV Akademia Kartografii i Geoinformatyki.

Wydarzenie poświęcone będzie szeroko rozumianemu problemowi czasu w modelowaniu przestrzennym, szczególnie w geoinformatycznym podejściu do analiz dynamicznych i geowizualizacji, w tym opracowań kartograficznych. Organizatorzy chcieliby, aby prezentacje obejmowały zarówno czasy odległe, jak i z najbliższej przeszłości, wizualizacje zjawisk, obiektów i procesów na poziomie ogólnokrajowym i regionalnym, do celów statystycznych, studialnych, koncepcyjnych itd.
Celem spotkania jest także dyskusja i wymiana doświadczeń na temat udziału nowoczesnych technologii geoinformacyjnych w przetwarzaniu i analizach danych czasoprzestrzennych w systemach informacji geograficznej.

Po rozeznaniu wśród zainteresowanych tematyką Akademii organizatorzy zdecydowali, że szczególna uwaga zostanie poświęcona zagadnieniom, takim jak:
• projekty prowadzone z zastosowaniem HGIS, dotyczące historii przestrzennej, geografii historycznej i historii środowiskowej;
• teoria i praktyka w kartografii historycznej (opracowywanie map prezentujących przeszłość – analogowych i cyfrowych), historii kartografii (badania dawnych map z zastosowaniem GIS), a także z pogranicza kartografii dawnej i historycznej (mapy dawne jako źródła kartograficzno-historyczne do map historyczno-geograficznych);
• modelowanie lub analizy czasoprzestrzenne w planowaniu przestrzennym (trendy, kierunki rozwoju), suburbanizacji, zmianach demograficznych, ochronie zdrowia, edukacji, rozwoju infrastruktury i gospodarki;
• pozyskiwanie i rejestracja – metodami zdalnymi i bezpośrednimi – danych przestrzennych odnoszących się do zjawisk i procesów naturalnych, społeczno-gospodarczych i historycznych (np. w leśnictwie, klimatologii, ochronie środowiska, geografii roślin i zwierząt, hydrografii, architekturze, archeologii, geologii, geomorfologii, górnictwie);
• wykorzystanie wieloczasowych serii zdjęć archiwalnych do badania dynamiki zmian środowiska;
• badania przemieszczeń i odkształceń obiektów antropogenicznych i naturalnych;
• rekonstrukcje i animacje 2D, 3D i 4D;
• techniki, narzędzia i aplikacje do gromadzenia, przetwarzania, modelowania, analizowania i wizualizacji danych czasoprzestrzennych.

Ponadto Akademii towarzyszyć będą:
• wręczenie medalu im. prof. Andrzeja Makowskiego za istotny wkład w rozwój kartografii,
• prezentacja opracowań zgłoszonych do konkursu SKP im. Krzysztofa Buczkowskiego na najlepsze mapy roku,
• obchody XXV rocznicy powstania Stowarzyszenia Kartografów Polskich.

Akademia odbędzie się w Hotelu im. Jana Pawła II (ul. Św. Idziego 2) we Wrocławiu.
Koszt uczestnictwa – przy wpłacie do 29 lutego – to 950 zł (doktoranci, studenci oraz emeryci niepracujący – 650 zł). Opłata nie obejmuje zakwaterowania.
Więcej informacji można znaleźć na stronie https://akig.pwr.edu.pl/

Organizatorami IV AKiG są: Stowarzyszenie Kartografów Polskich, Katedra Geodezji i Geoinformatyki Politechniki Wrocławskiej, Komisja Geoinformatyki Polskiej Akademii Umiejętności, Zakład Geoinformatyki i Kartografii Uniwersytetu Wrocławskiego, Katedra Geomatyki i Kartografii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Katedra Geomatyki i Kartografii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Główna Komisja Historii i Tradycji Stowarzyszenia Geodetów Polskich.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja portalu Geofrum.pl.

więcej

imprezy

nazwa / miasto
kraj / zagranica
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS