|2024-05-22 do 2024-05-24|
konferencja
ul. Św. Idziego 2, Hotel im. Jana Pawła II, WROCŁAW
IV Akademia Kartografii i Geoinformatyki
organizator: SKP, PWr, PAU, UWr, UMCS, UMK, SGP„Modelowanie czasoprzestrzenne” – pod takim hasłem w dniach 22–24 maja br. we Wrocławiu odbędzie się IV Akademia Kartografii i Geoinformatyki.
Wydarzenie poświęcone będzie szeroko rozumianemu problemowi czasu w modelowaniu przestrzennym, szczególnie w geoinformatycznym podejściu do analiz dynamicznych i geowizualizacji, w tym opracowań kartograficznych. Organizatorzy chcieliby, aby prezentacje obejmowały zarówno czasy odległe, jak i z najbliższej przeszłości, wizualizacje zjawisk, obiektów i procesów na poziomie ogólnokrajowym i regionalnym, do celów statystycznych, studialnych, koncepcyjnych itd. Celem spotkania jest także dyskusja i wymiana doświadczeń na temat udziału nowoczesnych technologii geoinformacyjnych w przetwarzaniu i analizach danych czasoprzestrzennych w systemach informacji geograficznej.
Po rozeznaniu wśród zainteresowanych tematyką Akademii organizatorzy zdecydowali, że szczególna uwaga zostanie poświęcona zagadnieniom, takim jak: • projekty prowadzone z zastosowaniem HGIS, dotyczące historii przestrzennej, geografii historycznej i historii środowiskowej; • teoria i praktyka w kartografii historycznej (opracowywanie map prezentujących przeszłość – analogowych i cyfrowych), historii kartografii (badania dawnych map z zastosowaniem GIS), a także z pogranicza kartografii dawnej i historycznej (mapy dawne jako źródła kartograficzno-historyczne do map historyczno-geograficznych); • modelowanie lub analizy czasoprzestrzenne w planowaniu przestrzennym (trendy, kierunki rozwoju), suburbanizacji, zmianach demograficznych, ochronie zdrowia, edukacji, rozwoju infrastruktury i gospodarki; • pozyskiwanie i rejestracja – metodami zdalnymi i bezpośrednimi – danych przestrzennych odnoszących się do zjawisk i procesów naturalnych, społeczno-gospodarczych i historycznych (np. w leśnictwie, klimatologii, ochronie środowiska, geografii roślin i zwierząt, hydrografii, architekturze, archeologii, geologii, geomorfologii, górnictwie); • wykorzystanie wieloczasowych serii zdjęć archiwalnych do badania dynamiki zmian środowiska; • badania przemieszczeń i odkształceń obiektów antropogenicznych i naturalnych; • rekonstrukcje i animacje 2D, 3D i 4D; • techniki, narzędzia i aplikacje do gromadzenia, przetwarzania, modelowania, analizowania i wizualizacji danych czasoprzestrzennych.
Ponadto Akademii towarzyszyć będą: • wręczenie medalu im. prof. Andrzeja Makowskiego za istotny wkład w rozwój kartografii, • prezentacja opracowań zgłoszonych do konkursu SKP im. Krzysztofa Buczkowskiego na najlepsze mapy roku, • obchody XXV rocznicy powstania Stowarzyszenia Kartografów Polskich.
Akademia odbędzie się w Hotelu im. Jana Pawła II (ul. Św. Idziego 2) we Wrocławiu. Koszt uczestnictwa – przy wpłacie do 29 lutego – to 950 zł (doktoranci, studenci oraz emeryci niepracujący – 650 zł). Opłata nie obejmuje zakwaterowania. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://akig.pwr.edu.pl/
Organizatorami IV AKiG są: Stowarzyszenie Kartografów Polskich, Katedra Geodezji i Geoinformatyki Politechniki Wrocławskiej, Komisja Geoinformatyki Polskiej Akademii Umiejętności, Zakład Geoinformatyki i Kartografii Uniwersytetu Wrocławskiego, Katedra Geomatyki i Kartografii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Katedra Geomatyki i Kartografii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Główna Komisja Historii i Tradycji Stowarzyszenia Geodetów Polskich.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja portalu Geofrum.pl. więcej |