Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-10-23 | seminarium

ul. Zygmunta Modzelewskiego 27, IGiK, WARSZAWA, godz.10.00

Seminarium IGiK o sejsmicznej strukturze płaszcza Ziemi

organizator: Instytut Geodezji i Kartografii

Instytut Geodezji i Kartografii zaprasza na seminarium pt. „Określenie sejsmicznej struktury płaszcza Ziemi na podstawie rejestracji grawimetrów pływowych”. Prezentację wygłosi dr hab. Monika Wilde-Piórko.

Seminarium odbędzie się 23 października o godz. 10.00 w siedzibie IGiK w Sali Konferencyjnej na 2 piętrze. W wydarzeniu będzie można również wziąć udział on-line poprzez aplikację MS Teams.

Podczas seminarium zostaną przedstawione wyniki badań uzyskane w ramach projektu NCN OPUS „Określenie sejsmicznej struktury płaszcza Ziemi na podstawie rejestracji grawimetrów pływowych” realizowanego w IGiK.

Badania te pokazały, że współczesne grawimetry pływowe bez zniekształceń rejestrują lokalne względne zmiany przyspieszenia ziemskiego wywołane przez trzęsienia ziemi o okresach dłuższych niż 100–200 s. Typowe sejsmometry szerokopasmowe używane do badań struktury wnętrza Ziemi rejestrują bez zniekształceń prędkości drgań powierzchni Ziemi o okresach krótszych niż 120 s.

Analiza zapisów trzęsień ziemi zarejestrowanych przez grawimetry pływowe daje więc unikalną możliwość badania budowy głębokiego wnętrza Ziemi. Badania przeprowadzone w trakcie projektu pozwoliły na wyznaczenie prędkości grupowych i fazowych fal powierzchniowych o okresach nawet 550 s, co umożliwiło, poprzez zastosowanie metod inwersji liniowej i Monte Carlo, wyznaczenie rozkładów prędkości fal poprzecznych do głębokości 1200 km.
Zaproponowana metodyka badań została zweryfikowana poprzez zastosowanie jej do analizy zapisów szerokopasmowych sejsmometrów zlokalizowanych w tych samych miejscach co grawimetry.

więcej

imprezy

nazwa / miasto
kraj / zagranica
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS