wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-09-25 | seminarium

ul. Zygmunta Modzelewskiego 27, IGiK, WARSZAWA, godz.10.00

Seminarium naukowe IGiK

organizator: Instytut Geodezji i Kartografii

Instytut Geodezji i Kartografii zaprasza na seminarium pt. „Wpływ elementów meteorologicznych na zmienność NDVI w lasach w Polsce”. Referat wygłosi dr Kinga Kulesza.

Seminarium odbędzie się 25 września 2023 r. w Instytucie Geodezji i Kartografii o godzinie 10.00 w Sali Konferencyjnej na 2 piętrze. W seminarium będzie można również wziąć udział on-line poprzez aplikację MS Teams.

Zmiany klimatu mają istotny wpływ na kondycję drzewostanów, co wyraźnie widoczne jest w wielu częściach Europy, w tym również w Polsce. W projekcie przeanalizowano zmiany i zmienność kondycji lasów wyrażonej jako NDVI (z satelitarnych danych MODIS z lat 2002–2021 dla obszaru całej Polski). Następnie wykorzystano wybrane elementy meteorologiczne (temperaturę, opady oraz ewapotranspirację) pozyskane z re-analizy ERA5-Land, aby zbadać wpływ warunków klimatycznych na zmienność NDVI w lasach. Zaobserwowano ogólną poprawę kondycji lasów (wzrost NDVI) – statystycznie istotne dodatnie trendy NDVI stanowiły 32,5% obszarów leśnych, natomiast statystycznie istotne ujemne trendy tylko 3,9%. Najistotniejszy wpływ na kształtowanie wartości NDVI w lasach miały opady oraz ewapotranspiracja (współczynnik korelacji Pearsona 0,55).

więcej

imprezy

nazwa / miasto
kraj / zagranica
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS