Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-09-11 | seminarium

ul. Zygmunta Modzelewskiego 27, IGiK, WARSZAWA, godz.10.00

Seminarium naukowe IGiK

organizator: Instytut Geodezji i Kartografii

Instytut Geodezji i Kartografii zaprasza na seminarium pt. „Empiryczna ewaluacja sposobów kartograficznej prezentacji zmian klimatu z wykorzystaniem metody eye tracking”. Referat wygłosi mgr Konrad Wróblewski.

Seminarium odbędzie się 11 września 2023 r. w Instytucie Geodezji i Kartografii o godzinie 10.00 w Sali Konferencyjnej na 2 piętrze. W seminarium będzie można również wziąć udział on-line poprzez aplikację MS Teams.

Zmiany klimatu to temat nieustannie towarzyszący nam w dzisiejszych czasach. Są jednym z największych zagrożeń środowiskowych, społecznych i ekonomicznych. Aby lepiej zrozumieć zachodzące zmiany i zidentyfikować ich skutki, niezbędne jest dokładne monitorowanie i przedstawienie danych dotyczących zmian klimatu.
Ważną rolę w przekazywaniu informacji odgrywają kartografowie. Ze względu na przestrzenny charakter zmian klimatu mapa jest jednym z najpopularniejszych sposobów prezentacji tego rodzaju danych. Mapy umożliwiają zrozumienie złożonych wzorców i tendencji zmian, które występują w skali globalnej, regionalnej i lokalnej. W związku ze znaczeniem tematu można zadać sobie pytanie: jak prezentować dane dotyczące zmian klimatu, aby były one zrozumiałe dla przeciętnego użytkownika mapy?
Jest wiele sposobów na prezentację zmian klimatu. W zależności od sposobu prezentacji możemy osiągnąć różne efekty, jak i oddziaływać w różny sposób na użytkowników. Ważne jest poznanie skutecznych i użytecznych metod do prezentacji tak ważnego tematu.
Wykorzystanie eye trackingu w badaniach kartograficznej prezentacji zmian klimatu, a dokładnie anomalii temperatury powietrza, pozwala na lepsze zrozumienie, jak odbiorcy analizują informacje na mapach. Pozwala to na identyfikację kluczowych elementów mapy, które przyciągają uwagę i wpływają na proces podejmowania decyzji.
Prezentacja przedstawia wyniki pracy magisterskiej realizowanej w Katedrze Geomatyki i Systemów Informacyjnych na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Celem pracy było porównanie użyteczności dwóch sposobów kartograficznej prezentacji danych dotyczących zmian klimatu.

więcej

imprezy

nazwa / miasto
kraj / zagranica
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS