wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-05 | seminarium

ul. Zygmunta Modzelewskiego 27, Instytut Geodezji i Kartografii, WARSZAWA, godz.10.00

Seminarium IGiK

organizator: IGiK

28 listopada w Instytucie Geodezji i Kartografii odbędzie się seminarium dr Kingi Kuleszy i dr. Jędrzeja Bojanowskiego pt. „Wykorzystanie produktów satelitarnych i reanaliz meteorologicznych do homogenizacji pomiarów naziemnych promieniowania słonecznego dochodzącego do powierzchni ziemi w Polsce w latach 1991–2015”. W wydarzeniu będzie można wziąć udział również on-line poprzez aplikację MS Teams.

Zadbane i regularnie kalibrowane naziemne przyrządy pomiarowe (pyranometry) dostarczają najdokładniejszych danych o promieniowaniu słonecznym. Niestety, w ich pomiarach często zdarzają się trudne do wychwycenia błędy, dlatego przed przystąpieniem do dalszych badań konieczne jest stosowanie procedury kontroli jakości i homogenizacji danych.

Metoda kontroli jakości i homogenizacji danych – która zostanie zaprezentowana podczas seminarium – została stworzona w szczególności do wykrywania pojedynczych błędnych wartości (błędnych sum dobowych całkowitego promieniowania słonecznego) oraz bardzo długich okresów charakteryzujących się małym (a więc trudnym do wychwycenia) błędem. Metoda została przetestowana w odniesieniu do danych z 16 naziemnych stacji pomiarowych w Polsce w latach 1991–2015. Sumy dobowe całkowitego promieniowania słonecznego, które uznano za błędne, zostały zastąpione wartościami pochodzącymi z bazy Surface Solar Radiation Data Set – Heliosat, Edition 2 (SARAH-2). W rezultacie liczba stacji naziemnych, posiadających homogeniczną serię pomiarów całkowitego promieniowania słonecznego w analizowanym okresie, wzrosła z 8 do 13.
Metodologia jest uniwersalna i może być stosowana szczególnie tam, gdzie występuje wiele pojedynczych błędnych wartości, a także nie ma dostępu do metadanych.

więcej

imprezy

nazwa / miasto
kraj / zagranica
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS