Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-12-05 | seminarium

ul. Zygmunta Modzelewskiego 27, Instytut Geodezji i Kartografii, WARSZAWA, godz.10.00

Seminarium IGiK

organizator: IGiK

28 listopada w Instytucie Geodezji i Kartografii odbędzie się seminarium dr Kingi Kuleszy i dr. Jędrzeja Bojanowskiego pt. „Wykorzystanie produktów satelitarnych i reanaliz meteorologicznych do homogenizacji pomiarów naziemnych promieniowania słonecznego dochodzącego do powierzchni ziemi w Polsce w latach 1991–2015”. W wydarzeniu będzie można wziąć udział również on-line poprzez aplikację MS Teams.

Zadbane i regularnie kalibrowane naziemne przyrządy pomiarowe (pyranometry) dostarczają najdokładniejszych danych o promieniowaniu słonecznym. Niestety, w ich pomiarach często zdarzają się trudne do wychwycenia błędy, dlatego przed przystąpieniem do dalszych badań konieczne jest stosowanie procedury kontroli jakości i homogenizacji danych.

Metoda kontroli jakości i homogenizacji danych – która zostanie zaprezentowana podczas seminarium – została stworzona w szczególności do wykrywania pojedynczych błędnych wartości (błędnych sum dobowych całkowitego promieniowania słonecznego) oraz bardzo długich okresów charakteryzujących się małym (a więc trudnym do wychwycenia) błędem. Metoda została przetestowana w odniesieniu do danych z 16 naziemnych stacji pomiarowych w Polsce w latach 1991–2015. Sumy dobowe całkowitego promieniowania słonecznego, które uznano za błędne, zostały zastąpione wartościami pochodzącymi z bazy Surface Solar Radiation Data Set – Heliosat, Edition 2 (SARAH-2). W rezultacie liczba stacji naziemnych, posiadających homogeniczną serię pomiarów całkowitego promieniowania słonecznego w analizowanym okresie, wzrosła z 8 do 13.
Metodologia jest uniwersalna i może być stosowana szczególnie tam, gdzie występuje wiele pojedynczych błędnych wartości, a także nie ma dostępu do metadanych.

więcej

imprezy

Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2