Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-10-28 do 2015-10-29| konferencja

ul. Umultowska 89, Collegium Biologicum, POZNAŃ

IV Forum BioGIS ? System Informacji Przestrzennej w Badaniach Różnorodności Biologicznej

organizator: Wydział Biologii UAM, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Esri Polska oraz MGGP Aero (partner technologiczny)

Hasło tegorocznej konferencji to „Narzędzia analityczne i dane przestrzenne w ocenach oddziaływania na środowisko (OOS)”. Ustawa właściwa dla OOS określa zakres, w jakim należy opracować prognozę oddziaływania inwestycji na środowisko, lecz nie precyzuje jak dokładnie ma być ona wykonana, jakiego zasobu danych przestrzennych należy użyć oraz jakimi metodami i kryteriami posłużyć się przy opracowywaniu kolejnych etapów raportu. Głównym założeniem konferencji będzie zatem prezentacja aktualnych trendów wykorzystujących środowisko GIS i dane przestrzenne w OOS. Organizatorzy zapraszają do podjęcia dyskusji na temat określenia wytycznych ujednolicających i definiujących zasady prowadzonych analiz przestrzennych oraz budowy banku danych przestrzennych dla raportów OOS.

Tematyka IV Forum skupiona będzie wokół zagadnień:
• stan prawny w zakresie pozyskiwania i użycia danych przestrzennych w OOS, prawny zakres składowych raportów OOS;
• stan aktualny w zakresie wykorzystania (lub braku) danych przestrzennych i analiz GIS w opracowywaniu strategicznych OOS;
• stan aktualny w zakresie wykorzystania (lub braku) danych przestrzennych i analiz GIS w opracowywaniu OOS dla inwestycji liniowych i powierzchniowych (OZE, komunikacja, przemysł, rolnictwo, leśnictwo, inwestycje wodne);
• ustawa krajobrazowa i OOS, a zakres i standard danych przestrzennych w identyfikacji i waloryzacji krajobrazów;
• źródła i metody pozyskiwania danych na potrzeby OOS;
• narzędzia GIS w analizach przestrzennych na potrzeby OOS (m. in. waloryzacja przyrodnicza, ocena stopnia kolizji, kompensacja przyrodnicza);
• próby standaryzacji danych dla OOS.

W ramach IV Forum przewidziano sesje naukowe i posterowe oraz warsztaty pn. „Potencjał Lotniczego Skaningu Laserowego (ALS) i zobrazowań hiperspektralnych w pozyskiwaniu informacji dla OOS”. W drugim dniu Forum odbędą się warsztaty informatyczne skupione wokół dwóch zagadnień na dwóch poziomach zaawansowania:
• modelowanie 3D potencjalnych lokalizacji farm wiatrowych z wykorzystaniem danych LiDAR oraz narzędzi geoprzetwarzania (GIS); grupa początkująca (4 godz.) i średnio zaawansowana (4 godz.);
• podstawy analizy danych hiperspektralnych (wskaźniki roślinności) – detekcja gatunków roślin i zbiorowisk roślinnych w parkach narodowych; grupa początkująca (4 godz.) i średnio zaawansowana (4 godz.).

Osoby zainteresowane wygłoszeniem referatów lub zaprezentowaniem posteru proszone są o przesyłanie streszczeń (elektronicznie na adres: mcnowak@amu.edu.pl) do 30 września br.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

więcej

imprezy

nazwa / miasto
kraj / zagranica
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS