wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wielodrożność a Galileo
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Od Układ Warszawskiego do Partnerstwa dla Pokoju

- «« « część 3 z 3


Warto zaznaczyć, że w radzieckich wojskowych akademiach technicznych studiowali, oprócz oficerów z państw UW, oficerowie topografowie z sił zbrojnych Mongolii, Egiptu, Wietnamu, Korei, Laosu, Somalii, Mozambiku, Jemenu, Kuby, Angoli, Libii i Syrii. Miało to na celu przenoszenie do tych państw ideologii komunistycznej oraz technologii i rozwiązań technicznych, a jednocześnie zapewniało dostęp do informacji geograficznej (map) z ich terenu75.

Mimo silnych nacisków Rosjan na unifikację w ramach UW prac geodezyjnych i kartograficznych oraz sprzętu technicznego Służbie Topograficznej WP udało się utrzymać dużą samodzielność w zakupach i dostawie sprzętu znanych firm zachodnich. Dzięki długoletnim, bo sięgającym okresu międzywojennego, kontaktom z przedstawicielami na Polskę szwajcarskiej firmy Wild służba miała w tym trudnym okresie dostęp do najnowszych urządzeń, szczególnie kamer lotniczych, autografów analitycznych, tachimetrów i dalmierzy elektronicznych. Niewiele było sprzętu produkcji radzieckiej.

Po rozpadzie ZSRR i rozwiązaniu UW Służba Topograficzna Federacji Rosyjskiej nie włączyła się, jak to zrobiły pozostałe służby, do współpracy w ramach Partnerstwa dla Pokoju76 (PdP, Partnership for Peace). Tylko raz szef Służby Topograficznej Federacji Rosyjskiej uczestniczył w konferencji geograficznej PdP w Bratysławie w 1998 r., w kolejnych spot­kaniach Rosjanie nie brali udziału77.

część 3 z 3
«« « 1 2 3
reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt