wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Skaning ułatwi modernizację statku
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Międzynarodowa Mapa Świata

- część 1 z 2 » »»


Eugeniusz Sobczyński

Ideę opracowania i wydania jednolitej międzynarodowej, przeglądowej mapy świata po raz pierwszy przedstawił w 1891 r. prof. Albrecht Penck na Międzynarodowym Kongresie Geograficznym w Bernie. Przez kolejne lata projekt ulegał licznym zmianom, ostateczny wzór przyjęto w 1913 r. podczas konferencji paryskiej.

rfrfrfrfrfrfr
Źródło: Sprawozdanie z prac WIG w roku 1938, WSG 1939, nr 1 s. 107.

Polska przystąpiła do współpracy przy MMŚ w końcu 1924 r. Projekt przewidywał opracowanie przez Polskę czterech arkuszy (Warszawa, Wilno, Kraków i Lwów). Redaktorem naukowym polskich arkuszy MMŚ był prof. Stanisław Lencewicz z Uniwersytetu Warszawskiego.
Materiałem podstawowym były mapy taktyczne: polska w skali 1:100 000, austriacka – 1:75 000, rosyjska – 1:84 000 oraz niemiecka – 1:200 000. Arkusz Warszawa wydano w 1926 r. i 1938 r., Wilno – w 1931 r. (drukowano je w sześciu kolorach), Lwów – w 1931 r. (osiem kolorów), Kraków – w 1928 i 1937 r. (dziewięć kolorów). Rzeźbę terenu przedstawiono warstwicami z dodaniem barw hipsometrycznych. Całość polskich prac nad MMŚ zakończono w 1937 r.

Oprócz arkuszy, które przewidywał projekt, wydano piąty – Berlin (z uwagi na tendencyjne nazewnictwo na arkuszu opracowanym przez Niemców).

Centralne Biuro MMŚ znajdowało się w Southampton (Wlk. Brytania) i skupiało 29 organizacji krajowych. Do 1939 r. wydano łącznie 348 arkuszy z ogólnej liczby 2084. Do ciekawostek związanych MMŚ należy to, że angielski Sztab Generalny podczas I wojny światowej wydał serię arkuszy prowizorycznych, opracowanych przez Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Geograficzne. Obejmowały one całą Europę oraz część Afryki i Azji (przeszło 100 ark.). Mapa obszaru Polski, bazująca na materiałach zaborczych, zawierała jednak kardynalne błędy, przede wszystkim w nazewnictwie.

Na podstawie MMŚ wydano również: Mapę Rzeczypospolitej Polskiej w skali 1:1 000 000 (wyd. A – 1934 r., wyd. B – 1935 r.), Międzynarodową mapę lotniczą w skali 1:1 000 000 (1934 r.), Mapę Rzeczypospolitej Polskiej w skali 1:1 000 000 (1936 r.) jako dodatek do II tomu „Przewodnika po Polsce” wydanego przez Związek Polskich Towarzystw Turystycznych.Wszystkie mapy w tej skali bardzo szczegółowo przedstawiały nazewnictwo (sześć szczebli), sieć drogową (trzy kategorie) i koleje (cztery kategorie). Wśród innych elementów zawierały one: lotniska, radiostacje, uzdrowiska, kopalnie, szyby naftowe, latarnie morskie, pobojowiska.

część 1 z 2
1 2 » »»dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_plreklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt