Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

1951-1980

- «« « część 2 z 2


1969
Niemiecki matematyk K. Hormann wysunął propozycję, by powierzchnię topograficzną w analizach geomorfologicznych reprezentowała sieć trójkątów.

1969
Utworzenie pracowni fotogrametrycznej w Zakładzie Nauk Geodezyjnych Polskiej Akademii Nauk.

1969
Powstała firma M&S Computing Inc. (od 1980 r. Intergraph Corporation).

1970
W USA powstała National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).

1970
W Centrum Informatycznym Geodezji i Kartografii w Warszawie opracowano technologię „Aeroblok” pozwalającą na analityczne rozwijanie aerotriangulacji metodą niezależnych modeli. Wykorzystywano do tego komputer ODRA 1204. W 1975 r. technologie rozwinięto (Aeronet) umożliwiając obliczanie dużych bloków aerotriangulacji (do 300 segmentów).

1970
W Państwowym Przedsiębiorstwie Konserwacji Zabytków w Warszawie powstała pracownia dokumentacji fotogrametrycznej.

1970-73
Państwowe Przedsiębiorstwo Fotogrametrii z Warszawy wykonuje mapę Tanzanii metodami fotogrametrycznymi.

1971
Instytut Geodezji i Kartografii w Warszawie rozpoczyna prace związane z wykorzystaniem obrazów lotniczych i satelitarnych. Pracownia fotointerpretacji jest pierwszą jednostką w Polsce zajmującą się analizą i przetwarzaniem danych pozyskanych metodami teledetekcyjnymi.

1971
Rosjanie wystrzelili w kosmos pierwszego satelitę zwiadowczego serii Zenit 4MT. Wyposaży był w kamerę SA-106 i altimeter i urządzenia dopplerowskie. Przeznaczony do topografii wojskowej. Satelity 4MT startowały do 1982 r.

1971
USA wprowadziły na orbitę satelitę szpiegowskiego serii HK 9 (rozdzielczość zdjęć 0,6 m).

1971
W Okręgowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym w Lublinie utworzono pracownię fotogrametrii.

1972
Firma Texas Instruments (USA) opatentowała aparat fotograficzny „bez filmu”. Rejestracja i wyświetlanie obrazu miało się odbywać na drodze cyfrowej.

1972
Zdjęcia wykonane z amerykańskiej stacji kosmicznej Skylab posłużyły m.in. do wykonania mapy użytkowania ziemi.

1972
NASA wysyła w kosmos satelitę Earth Resources Technology Satellite 1 (w 1973 r. przemianowany na Landsat 1). Początek programu budowy satelitów przeznaczonych do zastosowań cywilnych, głównie do badań i obserwacji Ziemi. ERTS dostarczał obrazy o rozdzielczości 57x79 m, wyposażony był w skaner multispektralny (MSS) i system 3 kamer telewizyjnych RBV (Return Beam Vidicon); orbita 880-940 km, czas rewizyty 18 dni.

1973
Thomas K. Poiker z Simon Fraser University w Burnaby (Kanada) opisał zasadę budowy modelu sieci trójkątów (TIN).

1973
Na bazie European Space Research Organisation (ESRO) i European Launcher Development Organisation (ELDO) utworzono Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

1973
W Państwowym Przedsiębiorstwie Geologiczno-Fizjograficznym i Geodezyjnym „Geoprojekt” w Warszawie powstała pracownia fotogrametrii analitycznej.

1973
Firma Fairchild Imaging (USA) wyprodukowała pierwszą matrycę CCD o wielkości 100x100 pikseli.

1973
Niemiecki profesor fotogrametrii Fritz Ackermann (ur. 1929) wprowadza wyrównanie aerotriangulacji metodą niezależnych model (PAT-M) i niezależnych zdjęć (PAT-B).

1974
fotogrametriaPierwsza zagraniczna wyprawa naukowa zorganizowana przez studenckie Koło Naukowe na Wydziale Geodezji Górniczej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pod patronatem UNESCO wykonano inwentaryzację zabytkowego uniwersytetu w Fezie w Maroku. Pierwsza z wypraw „BARI” organizowanych przez wydział i mających na celu fotogrametryczną inwentaryzację obiektów architektonicznych.

1974
fotogrametriaW zakładach Wild w Heerbrugg uruchomiono produkcję kamery lotniczej RC10.

1974
Państwowe Przedsiębiorstwo Fotogrametrii i Kartografii w Warszawie zatrudnia ok. 1800 osób.

1974
Powołanie Centrum Informatycznego Geodezji i Kartografii (CIGiK) z siedzibą w Warszawie.

1974
ZSRR wysłał w kosmos pierwszego satelitę serii Jantar 2K do rejestracji obrazu Ziemi za pomocą kamer fotograficznych. Naświetlony film ekspediowano na Ziemię w kapsule. Satelity tej serii wysyłano do 1983 r.

1974
Powstaje pracownia fotogrametryczna w Okręgowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym w Gdańsku.

1975
Chiny umieściły na orbicie pierwszego satelitę zwiadowczego własnej konstrukcji – Fanhui Shi Yao Gang Weixing (FSW); orbita 175-400 km, czas pobytu na orbicie 5-18 dni, rozdzielczość 10-15 m. Kolejne satelity serii FSW startowały do 2002 r.

1975
ZSRR umieścił na orbicie pierwszego satelitę zwiadowczego serii Zenit 4MKT. Film, tak jak w poprzednich satelitach serii Zenit wracał na Ziemię w kapsule. Rozdzielczość zdjęć czarno-białych 20-30 m, multispektralnych 30-50 m.

1975
fotogrametriaUtworzenie Państwowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Kartograficznego z siedzibą w Warszawie (z połączenia Państwowego Przedsiębiorstwa Fotogrametrii i Państwowego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego). Powstanie pracowni fotointerpretacji.

1975-76
Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne realizuje mapę Trypolisu (Libia) metodami fotogrametrycznymi.

1975-80
fotogrametriaPaństwowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne w Warszawie prowadzi prace nad produkcją mapy zasadniczej (1:1000/2000/5000) na obszarze ponad 80 tys. km2 kraju.

1976
W Instytucie Geodezji i Kartografii w Warszawie utworzono Ośrodek Przetwarzania Obrazów Lotniczych i Satelitarnych (OPOLiS) – krajowe centrum teledetekcji.

1977
Europejska Agencja Kosmiczna umieściła na orbicie pierwszego europejskiego satelitę meteorologicznego Meteosat 1. Start rakiety nośnej (Thor-Delta) odbył się z przylądka Cape Canaveral na Florydzie.

1977
Start pierwszego radzieckiego zwiadowczego wysokorozdzielczego satelity serii Zenit 4MKM.

1977
Dekret Rady Najwyższej ZSRR o rozwoju satelitów obserwacyjnych Ziemi dla zastosowań cywilnych.

1978
fotogrametriaMajor Mirosław Hermaszewski – pierwszy Polak w przestrzeni kosmicznej. W ramach programu „Interkosmos” Hermaszewski wykonał z pokładu radzieckiej stacji kosmicznej Salut zdjęcia teledetekcyjne Polski.

1978
W Centrum Informatycznym Geodezji I Kartografii w Warszawie opracowano technologię Aeronet 2.

1978
Lowrie E. Jordan III i Bruce Rado zakładają firmę ERDAS produkującą oprogramowanie do obróbki plików rastrowych w teledetekcji i fotogrametrii (w 2000 r. została wykupiona przez firmę Leica).

1978
fotogrametriaStart amerykańskiego satelity Seasat przeznaczonego do monitorowania oceanów; pierwsze cywilne zastosowanie radarów z anteną syntetyzowaną (SAR). Waga satelity 2300 kg (21x1,5 m), rozdzielczość skanowania radarowego 25 m.

1979
Fiński fotogrametra Uki Vilho Helava (1923-94) tworzy wraz ze współpracownikami z firmy Bendix firmę Helava Associates, zajmującą się produkcją autografów analitycznych jego konstrukcji.

1979
ZSRR wystrzelił pierwszego satelitę obserwacyjnego Ziemi z serii Resurs F1. Naświetlony film powracał na Ziemię w kapsule.

1979
ZSRR umieścił na orbicie pierwszego zwiadowczego satelitę serii Jantar 4K1, wyposażonego w kamery fotograficzne. Do 2004 r. wystrzelono prawie sto satelitów tej serii.

1979
fotogrametriaRadziecki satelita radarowy Okean-E na orbicie. Do 2004 r. wystrzelono kilkanaście satelitów tej serii.

część 2 z 2
«« « 1 2



dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS