Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

WZKart


Eugeniusz Sobczyński

Ważne miejsce w działalności wydawniczej Służby Topograficznej WP zajmują Wojskowe Zakłady Kartograficzne. Do 1955 r. drukowano w nich wszystkie wydawnictwa kartograficzne służby. W następnych latach druk był stopniowo przenoszony do 2. SOK w Komorowie. Do 1964 r. wszystkie zadania były już realizowane w Zakładach według planu i pod całkowitą kontrolą Zarządu Topograficznego Szt. Gen. WP. Następnie Zakłady zostały przekształcone w samofinansujące się przedsiębiorstwo państwowe, choć nadal większość prac wykonywały na rzecz wojska, a wiele kierowniczych stanowisk zajmowali w nich oficerowie służby topograficznej. Od 1992 r. funkcję dyrektora pełni osoba cywilna, ostatni oficer kpt. Wiesław Czajka opuścił Zakłady w 1997 r.

Oprócz druku wojskowych map topograficznych i specjalnych, WZKart. wykonują wiele map na zlecenie zewnętrznych instytucji i wydawnictw. Szczególną rolę Zakłady odegrały przy redakcji, opracowaniu kartograficznym, druku i oprawie introligatorskiej największego dzieła powojennej kartografii wojskowej Atlasu Świata oraz opracowania i druku Atlasu Afganistanu. Tutaj drukowano m.in.: Mapę użytkowania ziemi w Polsce Franciszka Uhorczaka, Podręczny atlas świata L. Ratajskiego, liczne mapy do Wielkiej Encyklopedii Powszechnej i Geografii Powszechnej oraz Historii II wojny światowej, mapy morskie dla marynarki wojennej i handlowej, mapy lotnicze, Narodowy Atlas Polski dla Ossolineum, Atlas Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz Atlas województwa miejskiego krakowskiego.

Od 1989 r. WZKart. rozpoczęły wydawanie własnych opracowań. Ukazała się m.in. mapa topograficzna w skali 1:200 000 (na cały obszar Polski), w skali 1:100 000 na wybrane rejony Polski, mapy topograficzno-turystyczne w skali 1:50 000 w serii Okolice miast (Warszawa, Poznań, Kraków, Kielce, Łódź, Opole, Busko Zdrój), turystyczne mapy regionalne w skalach od 1:25 000 do 1:80 000 (Pojezierze Lubuskie, Puszcza Kampinoska, Tatrzański Park Narodowy, Pieniny i Spisz) oraz oryginalne wydawnictwo Atlas przejazdów, w którym na schematycznych mapkach (planach) większych miast Polski zaznaczono trasy przejazdów.

Znaczna część usług świadczona jest przez WZKart na rzecz Państwowego Przedsiębiorstwa Wydawnictw Kartograficznych (PPWK), Wydawnictwa Kartograficznego DAUNPOL, przedsiębiorstwa Eko-Graf, wydawnictw: Gea, Jokart, Polkart, Terra Nostra, Numerica-Femi, Geocenter i Witański. W ramach tej współpracy wydrukowano kilkanaście atlasów szkolnych, atlasy ogólne (geograficzne, historyczne i samochodowe), mapy przeglądowe świata i Europy, mapy samochodowo-krajoznawcze większości państw europejskich, mapy samochodowe Polski, mapy turystyczne i plany kilkudziesięciu miast Polski, mapy ścienne (szkolne i ogólne), mapy plastyczne, przewodniki i informatory turystyczne, książki geodezyjne, kartograficzne i popularnonaukowe.

Pod koniec lat 60. zespół pracowników zakładów pod kierunkiem płk. J. Karolaka opracował technologię wytwarzania tzw. suchej kalkomanii, która miała szerokie zastosowanie nie tylko w kartografii, lecz także w innych dziedzinach. Za ten wynalazek zespół otrzymał nagrodę w konkursie „Mistrz Techniki”, organizowanym przez redakcję „Życia Warszawy”.

Od 1993 r. w Zakładach zaczęto wykonywać mapy technikami numerycznymi, wykorzystując w tym celu system komputerowy firmy Intergraph. Pierwszą pracą wykonaną nową techniką była dwunastoarkuszowa mapa Potencjalnej Naturalnej Roślinności Polski.

W latach 1993-1999 w WZKart. wydrukowano bardzo interesującą serię map topograficznych w skali 1:100 000 w wersji turystycznej. Było to pierwsze po II wojnie światowej, jednolite dla całego kraju, jawne wydawnictwo w tak dokładnej skali. Mapa była wspólnym dziełem: Zarządu Topograficznego Szt. Gen. WP, Państwowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Kartograficznego w Warszawie i WZKart.

Z kolei na zlecenie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu opracowano wydrukowano jedno z najciekawszych wydawnictw naukowych powojennej kartografii Atlas historyczny miast (Toruń, Grudziądz, Bydgoszcz).

Dzięki tym wydawnictwom Wojskowe Zakłady Kartograficzne zaliczane są do największych firm w Polsce specjalizujących się w drukowaniu map i atlasów. Usługi poligraficzne świadczone przez WZKart. znane są z wysokiego poziomu, czego potwierdzeniem jest m.in. zdobycie przez Zakład kilku nagród za jakość druku map i plakatów filmowych na wystawach w Japonii i USA.

Do szczególnie zasłużonych pracowników Zakładu należeli: Wiesław Rutkowski, Eugeniusz Obłękowski, Tadeusz Barczak – uhonorowany odznaką „Zasłużony Drukarz” mającą numer 1, Czesław Tracewski, Czesław Śmieciński, Janusz Grzybowski, Jadwiga Skwarska, Maria Banaszkiewicz, Marian Stypułkowski, Bernard Antoniewicz, Roman Kopeć oraz wojskowi: płk Jerzy Rososzczuk, płk Henryk Filipek, ppłk Stefan Dopierała, płk Zdzisław Bogaczewicz, płk Władysław Turkowid, ppłk Ireneusz Karwowski, płk Stefan Miliszkiewicz, płk Jacek Karolak, płk Jerzy Drabek.



dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS