Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Popularne tachimetry marek Linertec i Kolida


Siła tradycji

Choć oferta firmy Geopryzmat w zakresie tachimetrów elektronicznych stale powiększa się o nowe produkty, niezmienną popularnoś­cią cieszą się sprawdzone już modele Linertec LTS-200N i Kolida KTS-470.

Z rodowodem Pentaxa

Seria LTS-200N zadebiutowała na światowym rynku w 2014 roku (a w Polsce w 2015), ciągle jednak budzi zainteresowanie odbiorców. Nasuwa się więc pytanie – czy trzeba zmieniać coś, co jest dobre? Inżynierowie marki Linertec (utworzonej przez firmę TI Asahi) wykorzys­tali wieloletnie doświadczenie Pentaxa w zakresie konstrukcji tachimetrów elektronicznych. Współpraca zaowocowała modelem, który stanowi solidne i pewne rozwiązanie dla najbardziej wymagających geodetów. Użytkownicy tych instrumentów odnajdą znajomy kształt korpusu, rozmieszczenie śrub ruchu leniwego, wygląd klawiatury i ekranów. Na uwagę zasługuje znakomita jakość wykonania optyki, z której japoński producent słynie na całym świecie – zawdzięcza to doświadczeniu w produkcji sprzętu fotograficznego.
Aby zapewnić klientowi wybór, zastosowano dwa warianty dokładnoś­ci kątowej – 2˝ oraz 5˝. To w połączeniu z dalmierzem umożliwiającym pomiar bezlustrowy do 500 metrów (dokładność 3 mm + 2 ppm dla celowych do 200 m, 5 mm + 2 ppm dla 200-300 m oraz 10 mm + 2 ppm powyżej 300 m) pozwala na realizację zróżnicowanych prac geodezyjnych. Rękę japońskiego producenta widać także w oprogramowaniu. Każdy, kto miał styczność z tachimetrami Pentaxa, będzie czuł się podczas pomiarów „jak ryba w wodzie”. Oprogramowanie Linertec Express umożliwia między innymi:

  • tachimetrię klasyczną,
  • pomiar i zapis współrzędnych prostokątnych,
  • jednoczesny pomiar i zapis współrzędnych prostokątnych i biegunowych,
  • tyczenie po przyrostach,
  • rzutowanie na linię/łuk,
  • pomiar czołówek (RDM),
  • pomiar wysokości niedostępnej (REM),
  • pomiar na płaszczyźnie pionowej (VPM),
  • rozbudowaną funkcję COGO (azymuty, współrzędne, przecięcie prostej i łuku, przecięcie dwóch prostych,
  • offset odległościowy).

Wygodna komunikacja – tak krótko można scharakteryzować wymianę danych między tachimetrem a komputerem. Import lub eksport danych z wykorzystaniem gniazda miniUSB lub karty SD zajmuje kilka chwil. Oferowane formaty wymiany danych (DC1, AUX lub CSV) są wspierane przez najpopularniejsze programy geodezyjne dostępne na naszym rynku. Na uwagę zasługuje moduł Bluetooth. Dzięki niemu można wykorzystać rejestrator z zestawu GNSS i zapisywać obserwacje bezpośrednio w oprogramowaniu polowym rejestratora. Komfort użytkowania tachimetru zapewnią oferowane w standardzie: dwustronna klawiatura oraz pionownik laserowy. Ciekawostkę stanowi to, że geodeta może samodzielnie sprawdzić i zrektyfikować laserowy pionownik – bez konieczności oddawania instrumentu do serwisu. Do zasilania zastosowano baterie o pojemności 4400 mAh, które umożliwiają pomiar kątów oraz odległości przez 8 godzin. W standardowym zestawie oferowane są dwie baterie, które łącznie pozwolą na 16 godzin ciągłej pracy. Komplet uzupełnia wydajna ładowarka z zasilaczem (czas pełnego ładowania jednej baterii wynosi 90 minut), narzędzia rektyfikacyjne, pokrowiec przeciwdeszczowy, karta SD o pojemności 2 GB, kabel transmisyjny USB oraz walizka transportowa. Szczegółowa instrukcja obsługi w języku polskim ułatwia pracę z oprogramowaniem oraz instrumentem. Tachimetry z serii LTS-200N objęte są 24-miesięczną gwarancją.

Tachimetr Linertec LTS-200N

Nowa jakość, nowe możliwości

Stałe miejsce w ofercie Geopryzmatu zajmują także tachimetry Kolida z serii KTS-470. Dokładność pomiaru kąta jest jednakowa dla całej serii – producent zdecydował się na 2˝. Do wyboru pozostaje natomiast zasięg pomiaru bezlustrowego – dostępne opcje to 600 albo 1000 metrów (dokładność pomiaru bezlustrowego wynosi w obu przypadkach 3 mm + 2 ppm). Niewątpliwy atut stanowi również czas pomiaru bezlustrowego, który wynosi 0,3 sekundy w trybie dokładnym oraz 0,1 sekundy w trybie trackingu. Na szczególną uwagę zasługuje wysoka dokładność pomiaru z wykorzystaniem pryzmatu zwrotnego, która osiąga 2 mm + 2 ppm (maksymalny zasięg na pojedynczy pryz­mat to 5000 metrów). Warto wspomnieć również o czujniku ciśnienia i temperatury, który umożliwia automatyczne wprowadzanie poprawki atmosferycznej do pomiaru odległości.



Tachimetr pracuje w sprawdzonym systemie Windows CE 6.0, który pozwala na korzystanie nie tylko z oprogramowania fabrycznego, ale także z doskonale znanej użytkownikom odbiorników GNSS aplikacji polowej Microsurvey FieldGenius. Komfort użytkowania tachimetru zwiększa dwustronna klawiatura wraz z kolorowym i dotykowym wyświetlaczem LCD o przekątnej 3,5 cala i rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Za płynną i stabilną pracę odpowiada procesor Intel PXA310 (806 MHz). Bezproblemowa dla użytkownika będzie również komunikacja z komputerem oraz wymiana danych. Z powodzeniem można wykorzystać gniazdo kart SD albo podłączenie za pomocą kabla USB. Na uwagę zasługują ponadto wbudowane moduły Blue­tooth oraz wi-fi, które rozszerzają możliwości komunikacyjne tachimetru. W skład kompletnego zestawu wchodzą ponadto: 2 baterie litowo-jonowe o pojemnoś­ci 3100 mAh (każda z nich pozwala na 5 godzin pracy w trybie pomiaru kątów i odległości) wraz z ładowarką i zasilaczem, narzędzia rektyfikacyjne, pokrowiec przeciwdeszczowy, karta SD o pojemności 2 GB, kabel transmisyjny USB oraz walizka transportowa.
Niezmiennie od lat okres gwarancyjny wszystkich tachimetrów znajdujących się w ofercie Geopryzmatu wynosi 24 miesiące.

Karol Bas
Geopryzmat

Powróć do TACHIMETRÓW 2018


Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS